Zabieg all on 4

Zabieg all on 4

11 stycznia 2023 Wyłączono przez Domadent

Wiele osób ma problemy z zębami, które w konsekwencji prowadzą do ekstrakcji zębów. Nie trzeba jednak się obawiać takiej sytuacji. Zabieg all on 4 to nowoczesna metoda odbudowy protetycznej, która zapewnia pacjentom bezzębnym szybkie, stosunkowo niedrogie i nieskomplikowane zaopatrzenie w implanty i protezy stałe. Niektórzy dentyści stosują tę metodę z powodzeniem od lat. Do tej pory, aby zbudować stały most zębowy, który musi zastąpić wszystkie zęby, potrzebnych było co najmniej 8 implantów w szczęce górnej i co najmniej 6 w żuchwie dolnej. All on 4 ma tylko cztery implanty na szczękę. Ponieważ implanty zębowe są bardzo drogie, koncepcja All on 4 znacznie obniża koszty ich wymiany.

Na czym polega metoda All on 4?

Zwykle konieczne jest zbudowanie cienkiej kości szczęki, aby bezpiecznie zakotwiczyć w niej implanty i protezy. Ponieważ zabieg All on 4 wykorzystuje specjalną technikę implantacji, można nawet u pacjentów z bardzo wąską kością szczękową przeprowadzić taki zabieg. Nie ma konieczności odbudowy kości w tym przypadku. Podczas leczenia All on 4 bezpośrednio w trakcie zabiegu zostaje założony tymczasowy most, który będzie noszony przez cały okres gojenia się implantów.

Dzięki temu już od razu można normalnie funkcjonować, a wieczorem po zabiegu jeść miękkie posiłki. W większości przypadków można wykonać cały zabieg, począwszy od ekstrakcji zębów, poprzez założenie implantu, aż po założenie pierwszej stałej protezy zębowej w ciągu jednego dnia. W przypadku innych metod odbudowy protetycznej zębów zazwyczaj nie ma takiej możliwości, aby w ciągu jednego dnia mieć wstawione implanty i wyjść z gabinetu z protezą.

Jak przebiega leczenie All on 4?

Przed zabiegiem dentysta najpierw wykonuje zdjęcie rentgenowskie 3D szczęki i wykonuje odcisk. Na podstawie tych zdjęć i modeli można określić dokładną pozycję implantów zębowych za pomocą specjalnego oprogramowania do projektowania i tak powstaje pierwsza stała proteza zębowa dla pacjenta. W dniu zabiegu pierwszą rzeczą jest usunięcie istniejących zębów, a następnie za pomocą specjalnie wykonanego szablonu umieszcza się implanty zębowe.

Po tym etapie przykręca się protezę zębową, czyli tymczasowy most. Po zabiegu pacjenci mogą wrócić do domu z nowymi zębami stałymi. Zabieg All on 4 jest bezpieczny i praktycznie bezbolesny. Po operacji może wystąpić obrzęk i mogą pojawić się siniaki. Jednak już po tygodniu powinny one zniknąć. Dla przyspieszenia tego procesu można okładać opuchnięte miejsca zimnym kompresem.

Zalety i wady metody all on 4

Zabieg all on 4 jest polecany każdemu pacjentowi, który nie ma zębów zarówno w dolnej, jak i górnej części szczęki. Jest to szybki i prosty zabieg, który wykonuje się w ciągu jednego dnia. Odpowiedni jest również dla pacjentów z niską zawartością tkanki kostnej. Podczas zabiegu wszczepiane są jedynie cztery implanty, a więc koszty leczenia są dużo niższe niż przy normalnym zabiegu. Protezę stałą otrzymuje się najczęściej po 3 miesiącach po całkowitym wygojeniu rany.

Czasami ten okres może wydłużyć się do pół roku. Jednak nie trzeba się tym przejmować, gdyż ma się protezę tymczasową. Jeśli chodzi o wady, to mogą wystąpić problemy z wczesnym obciążeniem implantów. Wymagana jest od pacjentów bardzo precyzyjna higiena jamy ustnej. To może niektórym sprawiać pewną trudność. Jeśli dojdzie do zapalenia, to wówczas może w konsekwencji doprowadzić do utraty całej protezy. Metoda All on 4 została wynaleziona, aby umożliwić większej liczbie pacjentów zaopatrzenie w implanty i szybkie otrzymanie pięknego uśmiechu.

Dla kogo polecana jest metoda all on 4?

Koncepcja all on 4 to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które mają słabe kości szczęki. Ta metoda wymaga mniejszej ilości tkanki kostnej. Jest to bezpieczny i trwały sposób na odzyskanie pięknych zębów. All on 4 to metoda dla osób, które poszukują niedrogiej alternatywy w implantologii i nie chcą uciążliwego i długotrwałego leczenia, które często bywa także bolesne. To idealna opcja dla wszystkich osób, które chcą od razu po wyjściu z gabinetu mieć stałą protezę.

Należy jednak pamiętać, że przy tej metodzie bardzo ważna jest dokładna higiena jamy ustnej. Oczywiście nie w każdym wypadku zabieg all on 4 będzie odpowiedni dla każdego pacjenta. Osoby, które są narażone na ryzyko zapalenia, najczęściej otrzymują od protetyka inne rozwiązanie, które w danym przypadku będzie najlepsze. Na pewno należy zdecydować się na leczenie protetyczne, które będzie przeprowadzone przez dobrego specjalistę w tej dziedzinie.

Tylko wówczas można liczyć na konkretne propozycje, które lekarz przedstawi zarówno z plusami, jak i wadami. Jeśli chodzi o koszty, to jest to dość droga metoda w porównaniu z wykonaniem zwykłej protezy zębowej, ale tańsza od tradycyjnego leczenia implantami. Za protezę all on 4 trzeba zapłacić mniej więcej 22000 złotych. Ostateczna cena zależna jest od długości leczenia i zastosowanych materiałów, a także przeprowadzonych badań laboratoryjnych. W ekstremalnych przypadkach koszt całkowity może wynieść nawet 37000 złotych.