Zapobieganie próchnicy zębów

Zapobieganie próchnicy zębów

26 czerwca 2021 Wyłączono przez Domadent

Próchnica zębów to choroba, z którą koniecznie trzeba walczyć. Jej leczenie często jest zaniechane przez pacjentów, co prowadzi ich do tego, że w konsekwencji muszą wyrwać skażone zęby. Niestety, do tego może doprowadzić rozwój próchnicy. Zapobieganie próchnicy jest niezwykle ważne, by móc cieszyć się pięknym i zdrowym uzębieniem. Dowiedz się, na czym polega zapobieganie próchnicy zębów – jak skutecznie walczyć z powstawaniem próchnicy?

Profilaktyka próchnicy – wizyty u dentysty

Nie warto ryzykować powstaniem próchnicy – dużo rozsądniej jest podejmować działania mające na celu zapobieganie jej. W tym celu powinno się być w stałym kontakcie ze stomatologiem, który powinien regularnie dokonywać przeglądu zębów pacjenta. W tym celu stosuje się różne badania diagnostyczne, mające na celu pokazać pacjentowi, w jakim stanie są jego zęby, a także pozostałe części jego jamy ustnej. Zastosowanie badań diagnostycznych pozwala na wykrycie wszelkich chorób w odpowiednio wczesnych stadiach rozwoju, przez co ich leczenie jest bardzo proste.

Jeśli jednak mówimy o zapobieganiu, wizyty u dentysty mogą opierać się o wykonanie takich zabiegów jak skaling, lakierowanie czy piaskowanie. Skaling i piaskowanie to zabiegi mające na celu usunąć zarówno z zębów, jak i z powierzchni poddziąsłowych, kamienia nazębnego i różnych osadów, mogących być źródłem próchnicy.

Profilaktyka próchnicy – odpowiednia higiena jamy ustnej

To, co pacjenci mogą robić na własną rękę, zalicza się do codziennej pielęgnacji zębów. Codzienna pielęgnacja zębów powinna polegać na odpowiednim szczotkowaniu zębów – najlepiej z wykorzystaniem szczoteczki sonicznej, która gwarantuje wysoką efektywność czyszczenia. Prócz tego, warto jest wykorzystać nici dentystyczne, aby dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe, w których często gromadzą się różne bakterie. Na koniec warto zastosować płukankę z wykorzystaniem dedykowanego płynu do płukania jamy ustnej, aby zneutralizować działanie bakterii i wzmocnić szkliwo – część płynów jest wzbogacona w fluor.

Profilaktyka próchnicy zębów – odpowiednia dieta

Bakterie, odpowiadające za powstawanie próchnicy, żywią się głównie cukrami prostymi. Aby zredukować ich namnażanie i skuteczność, warto jest wyeliminować z diety m.in. cukry proste na tyle, na ile jest to możliwe. Obejmuje to przede wszystkim redukcję spożywania wszelkich produktów słodzonych – słodyczy, dżemów z cukrem, oranżad i nie tylko. W ten sposób pacjent jest w stanie ograniczyć szansę na rozwój próchnicy.