10 informacji o implantach (część 1)

10 informacji o implantach (część 1)

30 czerwca 2021   przez  Dr Adam

Implant stomatologiczny, nazywany też jako implant zębowy, a także po prostu jako implant, stosuje się w przypadku, gdy zarówno ząb, jak i korzeń znajdą się poza jamą ustną. Wówczas konieczne jest zastosowanie wybranego rodzaju leczenia protetycznego, które ograniczy szanse na powstanie negatywnych skutków bezzębia, a także przywróci funkcjonalność szczęki.

Nim zdecydujesz się na implanty, warto jest dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Dowiedz się, czym są implanty zębowe i czy zabieg implantacji jest bolesny.

Implanty zębowe, a protezy zębowe

Czy implanty zębowe i protezy zębowe mają coś wspólnego? Obydwa rodzaje rozwiązań protetycznych można wykorzystać osobno, natomiast razem będą one bardziej efektywne. Proteza, w połączeniu z 2-4 implantami jest bardzo stabilna, pozwala na uzyskanie zadowalającego efektu wizualnego i funkcjonalnego. Zastosowanie takiego połączenia jest w stanie sprawić, że pacjent oszczędzi pieniądze i uzyska bardzo dobry efekt leczenia protetycznego.

Ile kosztuje implant?

Nie da się ukryć, że implant jest jedną z najdroższych form leczenia protetycznego. Jest on jednak warty swojej ceny. Implanty stomatologiczne mają różne ceny – wahają się one od 1500 zł do nawet 3500 zł za jeden implant. To, ile implant będzie kosztować, zależy od preferencji pacjenta i jego możliwości finansowych. Cena implantu nie jest wyznacznikiem jakości, dlatego nie warto się nią sugerować. Dużo lepiej jest zorientować się, który z implantów oferuje najwyższy poziom wykonania i najlepszą jakość.

Czy badanie pantomograficzne wystarczy do leczenia implantologicznego?

Badanie pantomograficzne jest już coraz rzadziej stosowane w implantologii, gdyż nie oferuje ono takiej szczegółowości, jak tomografia komputerowa. Z tego powodu rekomendujemy odbycie tomografii komputerowej.

Czy zabieg boli?

Implantacja to zabieg, który może sprawić pacjentowi ból. Dlatego implantacja jest przeprowadzana dopiero po zastosowaniu znieczulenia. Znieczulenie jest w stanie zagwarantować pacjentowi, że proces wszczepiania implantu będzie komfortowy, przez co leczenie przebiegnie bardziej efektywnie.

Czy po implantacji od razu nakładana jest korona?

W większości przypadków korona jest zakładana na implancie dopiero po kilku miesiącach od wszczepienia implantu. Konieczne jest zagojenie rany. Natomiast istnieją rodzaje implantów, które pozwalają na umieszczenie korony na implancie jeszcze podczas tego samego zabiegu. Jeśli zależy ci na szybkim efekcie, warto jest zapytać o nie lekarza implantologa.