Co oznacza żółty kolor języka?

Co oznacza żółty kolor języka?

4 listopada 2021   przez  Dr Adam

Wygląd ludzkiego języka bardzo często może sygnalizować różnego rodzaju problemy zdrowotne, lecz co oznacza żółty kolor języka? W sytuacji, kiedy pojawia się na nim żółty nalot, wiele osób odczuwa niepokój. Artykuł ten odpowie na pytanie, co oznacza żółty kolor języka i dlaczego nie wolno go bagatelizować.

Żółty język – skąd się bierze?

Żółtawy nalot na języku pojawia się stosunkowo często, jednak nie wolno go w żadnym przypadku bagatelizować. Przede wszystkim, trzeba zorientować czy, czy wcześniej nie spożywało się pokarmów, które mają właściwości barwiące. Należą do nich między innymi curry, kurkuma czy też różnego rodzaju słodycze. Powstawaniu żółtego nalotu na języku może sprzyjać także picie dużych ilości kawy i herbaty.

Z problemem mogą także borykać się te osoby, które palą papierosy i mają problemy z prawidłową higieną jamy ustnej. Ci, którzy zastanawiają się, co oznacza żółty kolor języka, nie muszą się za bardzo martwić – zazwyczaj wystarczy zmiana codziennych, drobnych nawyków, by problem zupełnie zniknął. Problemy z żółtym nalotem na języku mogą mieć także te osoby, które zażywały wcześniej antybiotyk.

Choroby języka

Aby odpowiedzieć, co oznacza żółty kolor języka, trzeba wiedzieć, jakich schorzeń może być oznaką.

Żółty nalot na języku bardzo często pojawia się przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Przy przeziębieniu chory bardzo często oddycha przez usta, w jamie ustnej namnażają się wtedy baterie, które bytują na języku. W chorobie warto zwracać uwagę również na to, by przyjmować odpowiednią ilość płynu – żółty język może być oznaką postępującego odwodnienia.

Jeśli na języku powstaje żółty nalot, trzeba przyjrzeć się higienie jamy ustnej. Żółte zabarwienie języka może być bowiem jedną z oznak grzybicy jamy ustnej. Jeśli osad jest miękki i da się go usunąć mechanicznie, a także chory odczuwa suchość w jamie ustnej lub zaburzenia smaku – to właśnie może być grzybica.

Warto wiedzieć, że żółty nalot na języku może być także związany z chorobami układu pokarmowego. Choroba wrzodowa żołądka, choroby wątroby lub pęcherzyka żółciowego – te wszystkie schorzenia mogą dawać niepokojące objawy w postaci żółtego nalotu na języku.

Warto wiedzieć, że jeśli żółty kolor języka utrzymuje się przez cały czas i nie da się go usunąć, należy skonsultować się z lekarzem. Z takim problemem powinien sobie poradzić lekarz rodzinny pierwszego kontaktu bądź też laryngolog.

Jak leczyć żółty język?

Przede wszystkim, warto przyjrzeć się swoim nawykom higienicznym i zweryfikować, czy na pewno są odpowiednie. Poprawna higiena jamy ustnej, a także regularne oczyszczanie języka przy pomocy szczoteczki jest bardzo ważne dla jego dobrej kondycji.

Dobrym rozwiązaniem jest także modyfikacja diety, tak by była zbilansowana, zdrowa i odżywcza. W przypadku zakażeń grzybiczych, doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie leków przeciwgrzybiczych bądź przeciwbakteryjnych. Bardzo często bywa tak, że żółty nalot na języku ustępuje zupełnie samoistnie, niemniej jednak nie wolno go bagatelizować, bo może być oznaką problemów ze zdrowiem.