Krzywy zgryz u dziecka – przyczyny, leczenie

Krzywy zgryz u dziecka – przyczyny, leczenie

16 czerwca 2023   przez  Dr Adam

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja zębów. Niezachowanie właściwej higieny jamy ustnej rodzi powstawanie próchnicy i kamienia nazębnego. Niestety są i takie problemy z zębami, których nie da się uniknąć nawet dzięki najlepszej szczoteczce. Mowa oczywiście o wadzie zgryzu, która pojawia się u małych dzieci. Krzywy zgryz u dziecka przyczyny i leczenie — co należy wiedzieć?

Wady zgryzu — co to takiego?

Ciekawym zjawiskiem jest często brak jakiejkolwiek wiedzy rodziców w zakresie wady zgryzu, na które cierpieć mogą ich dzieci. Często dochodzi nawet do takiej sytuacji, gdy rodzice nie wiedzą, czym w ogóle jest krzywy zgryz. Trudno więc w takiej sytuacji mówić o odpowiedniej wiedzy z zakresu zapobiegania lub leczenia tej przypadłości. Krzywy zgryz u dzieci przyczyny powstawania i leczenie — od czego należy zacząć?

Wadą zgryzu nazywana jest sytuacja, gdy obecne w jamie ustnej zęby ustawione są względem siebie w nieprawidłowy sposób. Mowa tu jest o delikatnej i niegroźnej szparze między zębami, lecz także o silnie przesuniętych zębach.

Kolejną sprawą, o której warto się nieco więcej dowiedzieć to, czy krzywy zgryz u dziecka wiąże się z jakimś niebezpieczeństwem. Czy jest się czego obawiać? A może sprawa jest błaha i nie ma się czym przejmować? Jak się okazuje, nieprawidłowy zgryz może pociągnąć za sobą bardzo poważne komplikacje zdrowotne. Przede wszystkim wspomnieć trzeba o nadmiernym ścieraniu się źle położnych zębów. Co więcej, takie zęby mogą bardzo szybko pokrywać się kamieniem, co oczywiście rodzi duże ryzyko paradontozy. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że nieprawidłowo ułożone zęby ciężej się myje, a to oznacza duże ryzyko próchnicy.

Wady zgryzu u dzieci — przyczyny powstawania

Źle rozlokowane zęby ewidentnie oznaczają bardzo duże problemy zdrowotne. Nic więc dziwnego, że sporo osób zastanawia się nad tym, czym taka przypadłość jest w ogóle spowodowana. Czy da się jakoś uniknąć krzywych zębów? Krzywy zgryz u dziecka przyczyny — o czym należy pamiętać?
Jak się okazuje, w przeważającej większości krzywy zgryz u dziecka to efekt wielu popełnianych przez rodziców błędów. Do jego powstawania przyczyniać się może nieprawidłowy smoczek podawany dziecku w okresie niemowlęcym, lecz także zbyt długie karmienie malucha z butelki. Co więcej, krzywy zgryz może być także efektem obgryzania paznokci.
Nie można nie wspomnieć także o tym, że wada zgryzu może być po prostu wrodzona — jest to efekt uwarunkowań genetycznych.

Wada zgryzu u dzieci – leczenie

Jak zatem widać, wada zgryzu u dziecka może być efektem błędów rodziców, lecz także genetyki. Bez względu jednak na powód, wiedzieć trzeba, jak taką wadę korygować.
Na szczęście w dzisiejszych czasach medycyna jest tak zaawansowana, że radzi sobie z nawet największą wadą zgryzu. Powszechnie stosowane są bowiem specjalistyczne aparaty ortodontyczne, które stopniowo przesuwają zęby i ustawiają je w odpowiedniej pozycji. Jeśli to nie pomoże, stosowane bywają także zabiegi chirurgiczne.