Co warto wiedzieć o znieczuleniu u dentysty
1 lutego 2021Wybierając się do stomatologa, bardzo często prosimy o znieczulenie. Jednak niestety nie wszystkie osoby mogą z niego skorzystać. Znieczulenie jest stosowane głównie po to, by pacjent nie czuł bólu związanego z przeprowadzaniem zabiegu. Jak wiadomo prawie każda wizyta u dentysty wymaga podania znieczulenia, ponieważ zęby są bardzo unerwione.
Podstawowe informacje o znieczuleniu zęba
Znieczulenie ma wpływ na cały organizm, u niektórych osób również występują powikłania po znieczuleniu, do których możemy zaliczyć:
– uszkodzenie nerwu czuciowego, które może utrzymywać się nawet do kilku miesięcy po zabiegu.
– porażenie nerwów mimicznych twarzy zdarza się często, jednak ten rodzaj powikłań znika po kilku godzinach od zabiegu.
– za mała ilość znieczulenia lub wstrzyknięcie go w nieodpowiednie miejsce prowadzi do odczuwania bólu przez pacjenta.
– krwiak tkanek jest następnym możliwym powikłaniem, które jest spowodowane rozerwaniem ścian naczynia końcem igły. Do złamania igły może dojść w momencie, gdy pacjent się poruszy podczas zabiegu.
Jakie są rodzaje znieczulenia?
Obecnie medycyna stomatologiczna jest bardzo rozwinięta, dlatego możemy otrzymać jedno z pięciu rodzajów znieczulenia:
– znieczulenie śródwięzadłowe bardzo często jest stosowane podczas ekstrakcji zęba, polega ono na wstrzyknięciu do ozębnej niewielkiej dawki leku, która pozwala na dokładne znieczulenie całego zęba.
– znieczulenie przewodowe to znieczulenie zęba wstrzykiwane prosto do nerwu zębodołowego. Ten rodzaj znieczulenia jest bardziej bolesny, ponieważ miejsce wstrzyknięcia leku jest bardzo unerwione. Jednak dzięki takiemu znieczuleniu pacjent nie czuje bólu, a efekt utrzymuje się do kilku godzin po wizycie.
– znieczulenie nasiękowe wstrzykiwane jest w dziąsło obok chorego zęba, dzięki czemu pozbawione zostają czucia końcówki nerwowe. Znieczulenie to jest bardzo silne, jednak nie nadaje się do leczenia zębów trzonowych i przedtrzonowych.
– znieczulenie przy pomocy prądu polega na porażeniu prądem dziąsła, które znieczula za pomocą impulsów elektrycznych. Takie rozwiązanie stosuje się przed zwykłym znieczuleniem u osób, które boją się wkłucia igły. Metoda ta ma zbliżone działanie przeciwbólowe do morfiny dzięki wydzielaniu się beta-endorfin.
– Narkoza to kolejne znieczulenie u dentysty dedykowane tym osobą, które panicznie boją się leczenia zębów lub posiadają sporo ubytków do wyleczenia. Żeby przeprowadzić taki zabieg potrzebna jest opinia anestezjologa, który poprzez wywiad z pacjentem dobierze odpowiedni rodzaj narkozy. Dzięki takiej formie znieczulenia pacjent w ogóle nie odczuwa bólu i podczas jednej wizyty zostają wyleczone wszystkie zęby.
Przeciwwskazania do znieczulenia
Przed wizytą u stomatologa wypełniamy na recepcji formularz, w którym musimy podać wszystkie nasze choroby. Jest to bardzo istotna sprawa, ponieważ dentysta musi nam dobrać odpowiednie znieczulenie. Osoby po przebytym udarze, jak również chorujące na arytmię czy inne choroby związane z układem krążenia nie mogą otrzymać znieczulenia zawierającego adrenalinę.
W zależności od gabinetu dentystycznego ceny za znieczulenie zaczynają się już od 30 zł. Pamiętajmy jednak, że jeśli po zastrzyku nadal odczuwamy ból możemy poprosić o kolejną dawkę.