Ból zęba po plombowaniu – skąd się bierze, leczenie

Ból zęba po plombowaniu – skąd się bierze, leczenie

29 stycznia 2021 Wyłączono przez Domadent

Wizyta u stomatologa to jeden z ważniejszych elementów, jeżeli chodzi o zdrowy i piękny uśmiech. Dbanie o higienę jamy ustnej to nie tylko mycie zębów, ale także ich leczenie. Niestety zdarza się, że po wyjściu z gabinetu stomatologicznego odczuwamy ból. Kiedy jest to normalna reakcja organizmu i czy może to prowadzić do poważniejszych powikłań?

Ból zęba po plombowaniu – informacje ogólne

Leczenie stomatologiczne nie jest już tak straszne, jak kiedyś. Obecnie odbywa się to bez żadnego bólu. Oznacza to, że pacjent nic nie czuje, podczas gdy dentysta leczy zęby. Jednak niektórzy mogą odczuwać ból zęba tuż po założeniu plomby. Ma to miejsce wtedy, gdy znieczulenie przestaje działać. Taka sytuacja może być bardzo stresująca dla wielu osób zwłaszcza tych, które niechętnie odwiedzają gabinet stomatologiczny. Konieczność ponownej wizyty u dentysty może zniechęcić do dalszej kontynuacji leczenia.

Na szczęście ból zęba po plombowaniu bardzo rzadko zwiastuje coś poważniejszego. Najczęściej jest to normalna reakcja, która nie wymaga pilnej interwencji. Jedną z głównych przyczyn może być również nadwrażliwość zębów, ale ma to miejsce wtedy, kiedy przyjmujemy ciepłe lub zimne napoje.

Ile trwa ból zęba po plombowaniu?

To jak długo pacjent odczuwa ból, jest kwestią indywidualną. U wielu osób odczuwających pewien dyskomfort po założeniu plomby problem mija w ciągu kilku godzin. Może się jednak zdarzyć, że ból będzie dokuczał nawet do dwóch tygodni.

Wtedy trzeba obserwować, czy nie występują inne objawy. Jeśli nie zauważymy nic niepokojącego oprócz bólu, powinnyśmy zaczekać z ponowną wizytą. Często powyższa dolegliwość jest uzależniona także od metody leczenia. Jeżeli była duża ingerencja w zęba to bardziej prawdopodobne, jest wystąpienie skutków ubocznych.

Jednak jeśli dalej towarzyszy nam niepokój możemy skonsultować się z lekarzem telefonicznie i powiedzieć mu o swoich obawach. Specjalista może wtedy zaprosić nas do siebie na kontrolę albo udzielić wskazówek jak uśmierzyć ból. Ważne jest, żeby zawsze zwracać się o pomoc do stomatologa, ponieważ lekarz jest od tego, żeby pomagać każdemu, kto potrzebuje pomocy.

Co robić, kiedy ból zęba po plombowaniu utrzymuje się?

Niestety w momencie, kiedy ból zęba po założeniu plomby utrzymuje się dłużej nić dwa tygodnie bez zastanowienia, powinniśmy zgłosić się do gabinetu stomatologicznego. Chociaż stomatolog wykonuje swoją pracę najlepiej jak, potrafi to i jemu mogą zdarzyć się pewne niedociągnięcia.

Oczywiście nie jest to żadne usprawiedliwienie dla specjalisty, ale właśnie dlatego musimy być czujni. W przypadku wystąpienia gorączki, obrzęku musimy zgłosić się do dentysty. Czasem powodem występowania bólu może być zbyt luźna plomba wtedy nie, przylega ona dokładnie do zęba co, jest powodem dyskomfortu.

Zaniepokoić powinien nas również pulsujący ból zęba po plombowaniu, gdzie przyczyną może być nawet zapalenia miazgi zęba. Wtedy może zaistnieć konieczność leczenia kanałowego albo usunięcia zęba. Jeśli jednak w porę zareagujemy, możemy zapobiec tak poważny konsekwencją.