Jak używać nić dentystyczną?

Jak używać nić dentystyczną?

22 grudnia 2019   przez  Dr Iwo

Dbanie o zęby to bardzo ważna część utrzymywania ich w dobrej kondycji. Tak naprawdę tylko od pacjenta zależy, jak będą wyglądać jego zęby, czy pozwoli na rozwój próchnicy czy też nie. W przypadku, gdy pacjent przeszkolił się w zakresie prawidłowego dbania o zęby — swoimi naturalnymi zębami będzie cieszyć się przez wiele lat! Pacjenci, którzy zostali zaznajomieni z prawidłowymi technikami czyszczenia zębów, na pewno wiedzą o tym, kiedy stosować nić dentystyczną i jak wybrać nić dentystyczną. Natomiast w tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym, jak używać nić dentystyczną — tak, aby czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nie było problematyczne i przynosiło pożądany efekt w postaci czystych przestrzeni międzyzębowych.

 

Kiedy stosować nić dentystyczną?

 

Do tego, jak używać nić dentystyczną, zalicza się między innymi kwestia kiedy należy jej używać. Otóż okazuje się, że nie ma konieczności stosowania jej częściej, niż raz dziennie — chyba, że pomiędzy zęby wejdzie nam kawałek jedzenia, który będziemy chcieli komfortowo usunąć. Natomiast na co dzień, w celach higienicznych w zupełności wystarczy nitkowanie zębów raz dziennie — najlepiej wieczorem, po wszystkich posiłkach. To, czy będziemy nitkować przed czy po szczotkowaniu zębów nie ma większego znaczenia, choć można jednak zauważyć, że po szczotkowaniu będzie to łatwiejsze.

 

Zastanówmy się, jak używać nić dentystyczną, aby przynosiło to pożądany efekt. Przed podjęciem czynności higienicznych związanych z jamą ustną należy dokładnie umyć ręce, tak aby nie przenosić bakterii z zewnątrz do jamy ustnej. Do odpowiedniego wyczyszczenia zębów trzeba urwać około 50 centymetrów nici — tylko taka długość zapewni ci komfort czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Następnie na środkowy lub wskazujący palec, a także na środkowy lub wskazujący palec drugiej ręki nawiń nić.

 

Przy odpowiednim napięciu nici zacznij przesuwać ją między zębami. Wykonuj ruch zygzakowaty, co pozwoli ci dokładnie oczyścić sąsiadujące zęby. Dodatkowo warto jest przesuwać nić wzdłuż zębów, jednocześnie dbając o to, by każdy ząb czyścić nieużywanym wcześniej kawałkiem nici. Czyszczenie powinno obejmować zarówno tylną jak i przednią część zęba, a dodatkowo oczywiście przestrzenie międzyzębowe. 

 

3

 

Cieszymy się, że wiesz już, jak używać nić dentystyczną. Teraz warto rozważyć kwestię prawidłowego doboru nici dentystycznej. Szczęśliwie ich koszt jest stosunkowo niewielki — koszt dobrych nici zaczyna się od 4-5 złotych za pudełko, więc małym kosztem będziesz w stanie określić, która nić będzie najlepsza dla ciebie i twoich zębów. Nici mogą różnić się na przykład grubością czy nawoskowaniem — dlatego warto przetestować kilka rodzajów, nawet mniej znanych marek, by podjąć ostateczną decyzję co do wyboru i nie musieć każdorazowo zastanawiać się na zakupach.

 

Opcjonalnie, zamiast nici dentystycznej stosuje się także irygator i szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.