Dlaczego mam białe plamy na zębach?

Dlaczego mam białe plamy na zębach?

7 grudnia 2019 Wyłączono przez Domadent

Próchnica to powszechny problem, z którym zmaga się większość dorosłych Polaków. Powszechność problemu wynika przede wszystkim ze zmiany diety, ale także nieprawidłowo wykształconymi nawykami dotyczącymi dbania o higienę zębów. Zaniedbywanie higieny zębów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powstawania chorób zębów, które mogą doprowadzić do utraty zębów przez pacjenta. Warto pamiętać, że zęby stałe to ostatnie naturalne zęby, które pojawią się w naszej jamie ustnej — dlatego na dbanie o nie trzeba poświęcić szczególną uwagę.

 

Niestety, niezależnie od tego, jak dobrze dbamy o zęby, czasem może zdarzyć się nam pewne niedopatrzenie, czy też brak możliwości wyczyszczenia zębów przez pewien czas, co doprowadzi do rozwoju białych plamek na zębach. W tym artykule wyjaśnimy, co oznaczają białe plamy na zębach i jak zlikwidować białe plamy na zębach.

 

Co oznaczają białe plamy na zębach?

 

„Dlaczego mam białe plamy na zębach” — to pytanie, które wielokrotnie jest zadawane przez osoby z całego świata. To nie dziwi, gdyż pojawienie się plamek jest niepokojącym sygnałem, który może oznaczać kilka rzeczy. Nim znajdziemy odpowiedź na pytanie „dlaczego mam białe plamy na zębach”, wyjaśnimy czym jest szkliwo i z czego wynikają takie plamy.

 

Szkliwo to najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie, niestety jest ona podatna na pewne czynniki — takie jak kwasy i bakterie, które uszkadzają szkliwo. Z czasem bakterie mogą doprowadzić do demineralizacji szkliwa — czego skutkiem są białe plamki, które sygnalizują niedobory. Można to porównać na przykład do plamek, które pojawiają się na paznokciach.

 

Zastanówmy się teraz, dlaczego mam białe plamy na zębach? Często taka sytuacja wynika z fluorozy — schorzenia, które wynika z „przesadzenia” z ilością dostarczanego fluoru, czyli zbyt duża ilość fluoru powoduje m.in. plamki na zębach. Może się to wiązać także z niedoborem wapnia w zębach — w tej sytuacji zęby są szczególnie narażone na rozwój próchnicy. 

 

Hipoplazja szkliwa to kolejny powód, dla którego na zębach pojawiają się białe plamki. Wynika to z niedoboru witamin C, A, D i K, a także wypłukania z organizmu fluoru czy magnezu. Zęby, które są objęte problemem hipoplazji szkliwa, są szczególnie podatne na uszkodzenia mechaniczne. Teraz wiesz już jak odpowiedzieć na pytanie, dlaczego mam białe plamy na zębach. Zastanówmy się, co trzeba zrobić, by zlikwidować niepożądane plamy na zębach?

 

Jak zlikwidować białe plamy na zębach?

 

Właściwy powód, dla którego na zębach pojawiły się białe plamki, może zostać określony przez lekarza stomatologa podczas badania kontrolnego. U dentysty zostanie także podjęta ostateczna decyzja co do sposobu ich leczenia. 

 

W wielu przypadkach stosuje się zabieg remineralizacji szkliwa — czyli dostarczenia zębom składników mineralnych, na skutek czego wszelkie braki minerałów zostają zniwelowane. Podejmuje się także zabieg mikroabrazji, czyli wygładzenia szkliwa. W zależności od tego, z czego wynikają białe plamki, metoda leczenia może się różnić.