Usuwanie kamienia nazębnego – jak można to zrobić skutecznie w warunkach domowych?

Usuwanie kamienia nazębnego – jak można to zrobić skutecznie w warunkach domowych?

4 lutego 2021 Wyłączono przez Domadent

Kamień nazębny stanowi poważny problem, gdyż jest przyczyną chorób zębów i dziąseł. Wiele osób dba o regularne usuwanie kamienia nazębnego, jednak czy da się to zrobić w warunkach domowych?

Czym jest kamień nazębny i skąd się bierze?

Kamień nazębny powstaje stopniowo, a składa się z narastającej z czasem płytki nazębnej, czyli warstwy bakterii, a do tego składają się na niego też rozmaite osady z pożywienia i rozmaite inne substancje, które mają styczność z zębami.

Z czasem miękkie osady na zębach zamieniają się w twardą warstwę kamienia nazębnego, która odkłada się między innymi w kieszonkach dziąseł, powodując ich stany zapalne i obniżanie się, będąc też jedną z głównych przyczyn parodontozy.

Usuwanie kamienia nazębnego jest też ważne, gdyż pod jego warstwą dochodzi do rozwoju bakterii i do demineralizacji zębów, a następnie do powstawania dziur, których często nie widać, gdyż przykrywa je gruba warstwa kamienia.

Kamień nazębny to więc nie tylko problem natury estetycznej, ale może on być groźny dla zdrowia, i to nie tylko zębów. W kamieniu nazębnym gromadzą się groźne bakterie, które trafiają do krwiobiegu, będąc przyczyną wielu dolegliwości, w tym nawet chorób serca, a także schorzeń układu pokarmowego.

Usuwanie kamienia z zębów w warunkach domowych

Kamień nazębny najczęściej usuwa się u stomatologa, jednak możliwe jest jego pozbycie się naturalnymi metodami. Najlepszą metodą jest jego zapobieganie, aby zęby zawsze były gładkie.

Aby kamień nie narastał, trzeba korzystać z past ściernych, a nie kremowych. Na rynku istnieje bardzo wiele past, które słabiej lub mocniej polerują szkliwo, a niektóre z nich potrafią zetrzeć z zębów w sposób zupełnie bezpieczny nawet intensywne przebarwienia, czy przekształcone już częściowo w kamień osady. Usta należy też często płukać płynami do płukania jamy ustnej lub wodą z olejkami eterycznymi, a obowiązkowo należy używać też nici dentystycznej, ewentualnie irygatora.

To, jak usunąć kamień z zęba, zależeć będzie w dużej mierze od nagromadzonej jego ilości. Domowe sposoby na kamień nazębny potrafią być jednak bardzo skuteczne.

Do najskuteczniejszych metod należy płukanie ust olejem kokosowym nierafinowanym. Nie tylko rozmiękcza on kamień i powoduje jego odczepianie się od zębów, ale także mineralizuje on szkliwo i działa przeciwbakteryjnie, lecząc też wiele stanów zapalnych w jamie ustnej.

Aby to zrobić, kawałek oleju kokosowego należy włożyć do ust, po czym szybko zacznie się on rozpuszczać. Trzymać go należy w ustach około pół godziny, pamiętając, by absolutnie go nie połykać, gdyż połknie się też bakterie i toksyny. Po upływie pół godziny olej wypluwa się, a następnie należy szczotkować zęby – najlepiej dobrą pastą ścierną. Zabieg takie powinno powtarzać się co najmniej 2 razy dziennie. Wiele osób wzbogaca też olej kokosowy olejkami eterycznymi, co czyni go jeszcze skuteczniejszym.

Poza tym sposobem istnieje wiele innych. Do oleju kokosowego można dodać sodę oczyszczoną albo węgiel aktywny, otrzymując pastę usuwającą kamień nazębny. Usta można płukać też innymi naturalnymi olejami, na przykład olejem lnianym, jednak kokosowy jest najskuteczniejszy.