Czego nie jeść po fluoryzacji?

Czego nie jeść po fluoryzacji?

6 sierpnia 2021 Wyłączono przez Domadent

Piękny i zdrowy uśmiech to najlepsza wizytówka. Jak o niego dbać? By uniknąć próchnicy i związanych z nią ubytków, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Ta obejmuje nie tylko codzienne i dokładne mycie zębów, ale też regularne wizyty w gabinecie dentystycznym i specjalne zabiegi wzmacniające szkliwo, takie jak fluoryzacja.

Fluoryzacja – zabieg stomatologiczny

Jedno z najczęściej zadawanych przez pacjentów pytań dotyczących fluorowania zębów brzmi: czego nie jeść po zabiegu? Niewskazane na czas co najmniej 12 godzin są produkty kwaśne, takie jak cytrusy, soki owocowe, kwaśne przekąski, które mogłyby zmniejszyć działanie fluoru. Przez ten sam okres czasu należy unikać produktów lepkich: jogurtów, bananów, herbatników, wafelków, czipsów czy cukierków typu toffi. Zaleca się również, by w dniu zabiegu nie pić kawy, herbaty czy innych napojów, które mają tendencję do barwienia zębów.

Co to jest fluoryzacja?

Fluoryzacja to zabieg profilaktyczny, którego celem jest zapobieżenie próchnicy zębów. Cechuje ją wysoka skuteczność, ale i ryzyko związane ze stosowaniem fluoru, dlatego powinna być wykonywana w gabinecie stomatologicznym, przez doświadczonego dentystę. Polega na oczyszczeniu powierzchni zębów, a następnie nałożeniu na nią żelu, lakieru lub specjalnej pianki z fluorem.
Fluor, pierwiastek z grupy fluorowców, w większych dawkach jest dla człowieka trujący, jednak pewna jego ilość jest niezbędna do zachowania zdrowia. To pierwiastek, który buduje kości oraz zęby, wzmacnia je i czyni odpornymi na uszkodzenia. Dostarczany jest wraz z dietą (zawierają go między innymi ryby, orzechy czy zboża), dodawany jest również do past do zębów i płukanek do jamy ustnej. Fluorowanie zębów u stomatologa ma jednak większą skuteczność niż stosowana w domu pasta: intensywnie wzmacnia szkliwo i czyni je bardziej odpornym na rozwój chorobotwórczych bakterii. To jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia próchnicy.

Fluoryzacja – zalecenie po zabiegu

Fluorowanie zębów zalecane jest zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Wymaga jednak i odpowiedniego przygotowania, i wykonania w zaufanym gabinecie. Jeśli zabieg ma być bezpieczny i ma przynieść oczekiwane rezultaty, należy przestrzegać wszystkich zaleceń stomatologa. Kluczowe jest nie tylko profesjonalne przeprowadzenie samej fluoryzacji, ale i postępowanie po.
Jakie są zalecenia po zabiegu fluoryzacji? Po pierwsze, resztki pianki fluorkowej trzeba dokładnie wypłukać. Po drugie, przez dwie godziny po zabiegu należy powstrzymać się od jedzenia i picia. Zakazane są papierosy, alkohol i życie gumy. Przez pewien czas po fluoryzacji trzeba powstrzymać się również od spożywania niektórych pokarmów.

Czego nie jeść po fluoryzacjiFluoryzacja zębów to ważny element profilaktyki. Regularnie stosowana pozwoli zachować zdrowy, biały uśmiech na lata. Wzmacniając szkliwo, fluor zmniejsza ryzyko próchnicy, ale też zapobiega uszkodzeniom mechanicznym: uszczerbkom szkliwa, jego ścieraniu, a nawet odbarwianiu. Istnieje niewiele przeciwwskazań do tego typu zabiegu. Chcąc zadbać o swoje zęby, warto zapytać stomatologa o fluorowanie i na stałe wpisać ten prosty, a działający cuda zabieg do harmonogramu wizyt w gabinecie dentystycznym.