Czy po piaskowaniu można palić?

Czy po piaskowaniu można palić?

10 sierpnia 2021 Wyłączono przez Domadent

Czy po piaskowaniu można palić? Piaskowanie jest popularnym zabiegiem mającym na celu usunięcie z powierzchni naszych zębów przebarwień i osadów, które gromadzą się podczas przyjmowania różnego rodzaju pokarmów oraz napojów czy używek takich jak papierosy. Przed zabiegiem warto zapoznać się z podstawowymi informacjami i zaleceniami na jego temat.

Kiedy się robi piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów jest często stosowane przez osoby palące papierosy, chcące pozbyć się nieestetycznych przebarwień i nalotów pozostawianych przez dym, dlatego często pojawia się pytanie właśnie o to, czy po piaskowaniu mozna palic.
Odpowiedź na pytanie czy można palić bezpośrednio po zabiegu jest dość oczywista do przewidzenia: otóż nie powinno palić się po piaskowaniu zębów. Znacznie trudniej jest jednak znaleźć ścisłą i dokładną odpowiedź na pytanie, jak długo po piaskowaniu nie można pozwolić sobie na papierosa, co dla osób nałogowo palących, może być dość, cóż…. palącym problemem. Znaleźć możemy informacje o tym, by powstrzymywać się od tzw. „dymka” przez pierwsze trzy godziny po wykonaniu zabiegu, ale również takie, jak konieczność zaprzestania palenia już do samego końca dnia. Tutaj zalecamy, by skonsultować się z dentystą wykonującym zabieg, który znając różne czynniki, w tym stan zębów pacjenta, udzieli najbardziej merytorycznej odpowiedzi na to pytanie.

Jak wygląda piaskowanie zębów?

Kiedy po raz pierwszy w życiu mamy zamiar poddać się piaskowaniu zębów, dobrze przygotować się do niego poprzez zapoznanie się z przebiegiem całej procedury, aby na fotelu nie być zestresowanym, ze względu na to, że nie wiemy czego się spodziewać.
Otóż zabieg ten polega na bardzo dokładnym czyszczeniu zębów, za pomocą piasku stomatologicznego. Urządzenie zwane piaskarką rozpyla mieszaninę pisaku oraz wody pod odpowiednim ciśnieniem w jamie ustnej pacjenta, dzięki czemu drobinki docierają nawet do najgłębszych zakamarków i najmniejszych przestrzeni międzyzębowych. Całość trwa około pół godziny i jest bezbolesna, chociaż bardziej wrażliwi pacjenci mogą odczuwać lekkie podrażnienie dziąseł.

Piaskowanie zębów – zalecenia po zabiegu

Jak po każdym zabiegu dentystycznym, również po piaskowaniu zębów powinniśmy ściśle stosować się do zaleceń podanych nam przez stomatologa, ponieważ jest to jeden z podstawowych warunków utrzymania zadowalających efektów piaskowania.
Najczęściej po tym zabiegu zaleca się, by przez kilka godzin (najczęściej dwie lub trzy) powstrzymać się od jedzenia i picia. Podobnie wygląda kwestia taka jak, czy po piaskowaniu mozna palic: jak już wcześniej wspomniano zaleca się wstrzemięźliwość od kilku od nawet kilkunastu godzin. Przez kilka najbliższych dni, następujących po piaskowaniu zębów nie powinno się spożywać również produktów, które mogą przebarwiać szkliwo, takich jak buraczki, jagody, czerwone wino, a także kawa i herbata.

Czy piaskowanie zębów jest szkodliwe?

Piaskowanie zębów jest procedurą stosowaną w stomatologii już od dawna i wiemy, że wykonywane w odpowiedni sposób nie zaszkodzi, a jedynie pomoże naszym zębom.
Tego typu zabiegi zawsze warto wykonywać w sprawdzonych i zaufanych gabinetach, u lekarzy posiadających odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty- daje nam to gwarancję bezpieczeństwa. Bezpośrednio po zabiegu z użyciem piaskarki, zęby faktycznie są bardziej podatne na przebarwienia, ale stosując się do zaleceń z całą pewnością ich unikniemy. Piasek stomatologiczny jest mieszanką na tyle silną, aby skutecznie usuwać kamień i osady, ale również na tyle delikatną, by nie niszczyć szkliwa.