Czy da się wybielić martwego zęba?

Czy da się wybielić martwego zęba?

8 sierpnia 2022   przez  Dr Adam

Każdy człowiek chce mieć piękny i biały uśmiech. Wpływa on nie tylko na prezencję twarzy, lecz może mieć silny wpływ na pewność siebie, asertywność, a co za tym idzie na całe zawodowe i osobiste życie. Jak się niestety okazuje, często w wyniku zaniedbań w zakresie higieny jamy ustnej i leczeniu zębów, konieczne jest przeprowadzenie wielu nieprzyjemnych zabiegów, które mogą doprowadzić do ściemnienia zęba. Czy da się wybielić martwego zęba? Jakimi metodami można taki efekt osiągnąć?

Co zrobić z martwym ciemnym zębem?

Czy da się wybielić martwego zęba? Zanim przejdzie się do analizy tego zagadnienia, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, co konkretnie sprawia, że ząb staje się martwy i jaki to ma wpływ na jego barwę.
Wiedzieć trzeba, że ząb cały czas, podobnie jak inne fragmenty ludzkiego ciała, odżywiany jest tlenem i mikroelementami, które dostarczane są do niego poprzez kanały nerwowe obecne w miazdze zęba. Niestety w sytuacji, gdy dojdzie do zajęcia miazgi próchnicą, nie ma innego wyjścia jak tylko ją usunąć. Jest to konieczne, ponieważ zakażenie miazgi oznacza ogromny ból, a także wysokie ryzyko przeniesie się stanu zapalnego na inne fragmenty ciała. Z tego też powodu stosuje się tzw. leczenie kanałowe, które doprowadza do powstania martwego zęba. A jak można się bez trudu domyślić ząb, który nie jest odżywiany, z czasem zacznie ciemnieć. Jeśli takie zjawisko dotknie jeden z zębów trzonowy, nie musi to oznaczać dużego problemu. Jeśli jednak zmieni się kolor zęba przedniego, czyli doskonale widocznego podczas uśmiechania się, to może to być naprawdę ogromnym problemem. Czy da się wybielić martwego zęba? Przebarwiony po leczeniu kanałowym ząb nie oznacza konieczności życia z tak nieestetycznym uśmiechem. Jak się bowiem okazuje, istnieje kilka metod skutecznego wybielania takich przebarwień.

Wybielanie zębów martwych

Czy da się wybielić martwego zęba? Oczywiście tak, lecz pamiętać trzeba o tym, że takie wybielanie wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku klasycznych przebarwień. Jak to wszystko prezentuje się od nieco bardziej szczegółowej strony?
Przebarwienia na zębach pojawiać się mogą z wielu powodów. Powszechnie występują one u osób palących papierosy, pijących duże ilości kawy lub herbaty, a także u tych, które nie stosują się do zasad odpowiedniej higieny jamy ustnej. W wyniku tych zaniedbań pojawiać się może na zębach kamień nazębny czy też przebarwienia szkliwa. Istnieje ogromny wybór metod usuwania takich przebarwień, począwszy od scalingu czy też piaskowania zębów, aż po laserowe ich wybielanie.
Czy da się wybielić ząb jednym z powyższych sposobów? Niestety nie będzie to możliwe, ponieważ przebarwienie na martwym zębie nie powstaje na jego zewnętrznej stronie, lecz od środka. Oznacza to, że substancja wybielająca musi być podana do wnętrza zęba. Metoda ta nazywana jest wybielaniem wewnątrzkomórkowym. Polega ona na otwarciu zęba, usunięciu z niego wypełnienia, a następnie zabezpieczeniu komory zęba i dochodzących do niego kanałów specjalną substancją. Celem w tym wypadku jest zapobieżenie przedostaniu się środka wybielającego do krwioobiegu, co mogłoby być potencjalnie niebezpieczne. Gdy tylko wszystko zostanie zabezpieczone, następnie należy przejść do podania środka powodującego wybielenie zęba. Oczywiście jednorazowo nie da się zmienić koloru zęba i podanie substancji wybielającej trzeba powtórzyć kilkukrotnie.

Inną ciekawą metodą pozbycia się brzydkiego i przebarwionego zęba jest zastosowanie leczenia protetycznego. Zamiast więc otwierać ząb i podawać do niego potencjalnie niebezpieczne środki wybielające, można, zamiast tego wykorzystać licówki, czyli specjalne nakładki na ząb. Jak się okazuje, wielu stomatologów zaleca, aby stosować właśnie licówki lub ewentualnie korony. Spowodowane jest to faktem, że ząb po leczeniu kanałowym jest słabszy i może dochodzić do jego kruszenia. Kilkukrotne otwieranie zęba w celu podania substancji wybielającej z całą pewnością jeszcze bardziej osłabi jego strukturę.

Czy wybielanie martwego zęba boli?

Jak więc widać po powyższym opisie, istnieje wiele ciekawych metod na to, aby poprawić wygląd martwego zęba. Powoduje to, że nawet po bardzo skomplikowanym leczeniu nadal można mieć pięknie wyglądający uśmiech.

Jak się jednak okazuje, wielu pacjentów nie pyta tylko o to, czy da się wybielić martwego zęba, lecz czy takie wybielanie będzie bolesne. Nie da się bowiem ukryć tego, że strach przed dentystą i towarzyszącym zabiegom leczniczym bólem był głównym powodem powstania problemów prowadzących do leczenia kanałowego.

Na szczęście sam proces wybielania bez względu na to, którą metodę się wybierze, nie wiąże się z dużym bólem. Co prawda zakładanie licówki oznacza konieczność ukształtowania zęba, a podawanie środka wybielającego jego otworzenie, to jednak wszystkie te czynności wykonuje się pod miejscowym znieczuleniem, więc pacjent nie odczuwa żadnego bólu i dyskomfortu. Jeśli jednak ktoś odczuwa mimo wszystko strach, zawsze istnieje możliwość podania gazu rozweselającego, który skutecznie zrelaksuje każdego pacjenta.