Czy trzeba obawiać się leczenia kanałowego?

Czy trzeba obawiać się leczenia kanałowego?

8 lipca 2019   przez  Dr Adam

Leczenie kanałowe zęba jest obecnie jedną z form utrzymania zęba w jamie ustnej – wtedy, gdy perspektywa jego dalszego wykorzystania jest znikoma. Leczenie kanałowe zęba pozwala sprawić, że ząb, który potencjalnie nadaje się wyłącznie do ekstrakcji, może zostać uratowany. Dowiedz się, czy leczenie kanałowe jest czymś, czego należy się obawiać i czy warto jest rozważyć ten zabieg, zamiast podjęcia ekstrakcji zęba i zastąpienia go na przykład implantem.

Czym jest endodoncja?

 

Terminem „endodoncja” określa się leczenie kanałowe. Leczenie kanałowe to zabieg, podczas którego stomatolog dokonuje otwarcia komory zęba, a następnie – usunięcia miazgi zęba z kanałów korzeniowych. Wykonanie tego zabiegu powoduje, że nieodwracalne zapalenie miazgi (spowodowane próchnicą, a konkretnie – zakażeniem miazgi) znika, przez co ząb może nadal funkcjonować po odpowiedniej odbudowie protetycznej.


Leczenie kanałowe jest w stanie sprawić, że pacjent nadal będzie mógł cieszyć się kompletnym uzębieniem – z zaznaczeniem, że ząb po leczeniu kanałowym będzie potrzebować wsparcia w postaci nałożenia korony protetycznej. Dzieje się tak w większości przypadków – ząb jest mocno uszkodzony na skutek działania próchnicy, a później ze względu na leczenie kanałowe, dlatego konieczne jest jego stosowne wypełnienie.

 

Czy zabieg boli?


Leczenie kanałowe jest zabiegiem, które może sprawić ból – usuwanie żywej miazgi jest bolesnym zabiegiem. Niemniej jednak, leczenia kanałowego nie wykonuje się bez znieczulenia miejscowego. Znieczulenie miejscowe sprawia, że leczenie kanałowe mija bezboleśnie, dlatego warto jest je zastosować.

 

Warto jest skonsultować się z lekarzem, czy w razie potrzeby istnieje możliwość zastosowania znieczulenia ogólnego. Pacjenci, którzy są mocno wrażliwi, po skorzystaniu ze znieczulenia ogólnego odbędą zabieg usuwania miazgi zęba bez strachu i bez jakichkolwiek nieprzyjemnych odczuć.

 

Użycie mikroskopu w leczeniu kanałowym

 

Mikroskop w leczeniu kanałowym pełni niezwykle ważną funkcję. Pojawienie się mikroskopu w dziedzinie endodoncji sprawiło, że ten rodzaj leczenia jest coraz bardziej skuteczny. Ilość reinfekcji ulega znaczącemu zmaleniu – wszystko za sprawą tego, że zakażona miazga jest dokładnie usuwana z kanałów korzeniowych. Leczenie kanałowe z mikroskopem jest nieco droższe, jednak warto jest rozważyć je, gdyż potencjalne zyski zdecydowanie przewyższają różnicę cenową względem tradycyjnego leczenia kanałowego.

 

Efekty po zabiegu

 

Po zabiegu leczenia kanałowego pacjent uzyskuje w pełni oczyszczony ząb, który może zostać wykorzystany do dalszej obróbki. Uzyskany efekt nie jest atrakcyjny wizualnie, jednak pod względem funkcjonalności jest to niesamowity zabieg, gdyż wykorzystanie naturalnego zęba pod podbudowę jest świetnym pomysłem. Rozważenie leczenia kanałowego zamiast ekstrakcji zęba ma sens, choćby ze względów ekonomicznych – wykorzystanie naturalnego zęba do podbudowy zamiast np. implantu stomatologicznego jest dużo tańsze.