Jak pokonać strach przed dentystą?

Jak pokonać strach przed dentystą?

22 listopada 2019 Wyłączono przez Domadent

Zastanawiasz się, jak zmniejszyć strach przed dentystą? Wbrew pozorom dużo Polaków — także dorosłych — zmaga się z tym problemem. Dentofobia to poważny problem, który uniemożliwia utrzymanie jamy ustnej w prawidłowej kondycji — bo nawet, gdy prawidłowo dbamy o jamę ustną (bądź też tak się nam wydaje), to i tak mogą pojawić się różne problemy związane z nią, często niezależne od naszej higieny jamy ustnej. Jak w takiej sytuacji poradzić sobie? Jak zwalczyć strach przed dentystą? Czy w takiej sytuacji konieczne jest podjęcie współpracy z psychologiem?

 

Jak zmniejszyć strach przed dentystą?

 

Na pewno chciałbyś wiedzieć, jak zwalczyć strach przed dentystą. Nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Z różnych powodów odwiedzanie stomatologa nie należy do komfortowych czynności. Podczas wizyty stomatolog ma pełną kontrolę nad nami — dlatego jeśli do danego lekarza nie mamy zaufania, to trudno będzie nam przejść nawet prostą wizytę kontrolną. Dodatkowo gabinet stomatologiczny to miejsce, z którego często wychodzi się z bólem pozabiegowym, czy też innymi nieprzyjemnymi doznaniami — zapachami, dźwiękami i nie tylko. 

 

Nie sposób nie zrozumieć, dlaczego niektórzy unikają gabinetu stomatologa jak ognia. Trzeba jednak przyjąć rozsądną postawę i mimo wszystko przełamać się, podjąć leczenie i pozbyć się dolegliwości związanych z zębami. W tym celu dobrze jest wiedzieć, jak pokonać strach przed dentystą, by móc w końcu cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

 

Jak rozpoznać, czy ktoś potrzebuje dowiedzieć się, jak pokonać strach przed dentystą? Dentofobia przejawia się kilkoma czynnikami, do których mogą należeć:

  • Mdlenie przed wizytą, zawroty głowy,
  • Przyspieszone tętno, 
  • Biegunka, ściśnięty żołądek.

 

Wyżej opisane czynniki są efektem strachu przed dentystą i potęgują go. W niektórych przypadkach może nawet dojść do ataków paniki, dlatego warto jest wiedzieć, jak pokonać strach przed dentystą. Problem ten może dotyczyć zarówno dzieci, ale także dorosłych pacjentów.

 

Przede wszystkim zaczniemy od tego, czego nie należy robić — szczególnie w przypadku dziecka, które się boi. Rodzice często starają się uspokajać dziecko twierdząc, że nie będzie bolało — dziecko jednak zaczyna się zastanawiać, że skoro rodzice mówią o bólu, to wizyta u dentysty może go spowodować. Takie podejście nie pomaga, a wręcz szkodzi. 

 

W przypadku dzieci możemy zdecydować się także na wizytę adaptacyjną, która znacznie zredukuje możliwość powstania strachu przed dentystą. Jeśli jednak lęk juz występuje, zastanówmy się, co można zrobić. Przede wszystkim konieczne jest wybranie dentysty, do którego mamy zaufanie i u którego czujemy się bezpiecznie. Bez tego nie ma co liczyć na pozytywne skutki przełamywania lęku.

 

Prócz tego, warto umówić się z dentystą na sygnał, który będzie oznaczać, aby dentysta przerwał działania — bo na przykład nie wytrzymujemy bólu. To da pacjentowi poczucie kontroli. W szczególnych przypadkach warto jest podjąć psychoterapię. Mamy nadzieję, że wiesz już, jak pokonać strach przed dentystą.