Wypełnienia kompozytowe – charakterystyka i zalety

Wypełnienia kompozytowe – charakterystyka i zalety

11 lipca 2019 Wyłączono przez Domadent

Stomatologia zachowawcza rokrocznie rozwija się, co przekłada się na większą ilość oferowanych rozwiązań. Wypełnienia kompozytowe są jednym z najlepszych rozwiązań w przypadku, gdy pacjent potrzebuje wypełnić ubytki po leczeniu próchnicy. Ich zastosowanie jest możliwe na każdym zębie – ze względu na atrakcyjny, jasny kolor. Sprawdź, dlaczego wypełnienia kompozytowe są obecnie powszechnie stosowane i jakie zalety mają wypełnienia kompozytowe.

Wypełnienia kompozytowe – charakterystyka

 

Wypełnienia kompozytowe są wypełnieniem stosowanym bezpośrednio po leczeniu zachowawczym, przeprowadzonym w ramach usuwania ognisk próchnicy. Wykonuje się je z materiału nazywanego jako kompozyt – powszechnie stosowanego w stomatologii, także do tworzenia mostów kompozytowych, licówek, koron protetycznych i nie tylko. 

 

Ten rodzaj wypełnień charakteryzuje się wysoką trwałością, która pozwala cieszyć przez długie lata od zastosowania. Wypełnienia kompozytowe są jednymi z najlepszych wypełnień obecnie dostępnych na rynku stomatologicznym. Stopniowo wypierają one wypełnienia amalgamatowe, które nie są tak estetyczne, jak wypełnienia kompozytowe.

 

Zakładanie wypełnień kompozytowych

 

Wypełnienie kompozytowe może zostać założone tylko wtedy, gdy na zębie nie znajdują się już żadne ogniska próchnicy. Wobec tego, ząb musi zostać dokładnie oczyszczony na skutek borowania lub innego sposobu usuwania próchnicy. Po usunięciu próchnicy miejsce osadzenia wypełnienia jest pokrywane substancją, która zapewni lepsze mocowanie wypełnienia.

 

Po nałożeniu na ząb preparatu wiążącego stosuje się wypełnienie, które utwardza się specjalną lampą – z zaznaczeniem, że ten rodzaj utwardzania dotyczy wyłącznie wypełnień światłoutwardzalnych. Wypełnienie kompozytowe założone w ten sposób jest dużo trwalsze i świetnie trzyma się zęba.

 

Ile kosztują wypełnienia kompozytowe?

 

Wykonanie wypełnienia kompozytowego jest niedrogie, niezależnie od gabinetu. Mimo to, można zaobserwować wahania cen, w zależności od renomy gabinetu, jego lokalizacji i nie tylko. Im większy ubytek, tym wyższy będzie koszt wypełnienia – co jest zrozumiałe, do takiego wypełnienia zostanie użyta większa ilość materiału. Najniższą ceną wypełnienia kompozytowego, jaką można zaobserwować, to ok. 50 złotych. Są to obecnie jedne z najlepszych wypełnień, a dodatkowo są stosunkowo niedrogie, dlatego warto jest uwzględnić je przy wyborze odpowiedniego wypełnienia po leczeniu zachowawczym.