Czy wstawianie implantu zęba boli?
20 sierpnia 2021Jeżeli natura obdarzyła cię pięknym — prostym i białym uzębieniem to zdecydowanie jesteś szczęściarzem. Większość ludzi posiada mniejsze lub większe wady zębów i w osiągnięciu wymarzonego hollywoodzkiego uśmiechu może pomoc im tylko współczesna stomatologia. Jeżeli borykasz się z wyszczerbieniami lub brakami w uzębieniu — idealnym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie implantów zęba. Implant zastępuje w zupełności prawdziwy ząb. Dla wielu osób oznacza to koniec kompleksów i ciągłego zasłaniania ust dłonią podczas mówienia, czy śmiania się.
Jak wygląda implant zęba?
Z pewnością zastanawiasz się, jak wygląda implant zęba. Chociaż implantem przyjęło się nazywać cały sztuczny ząb, to tak naprawdę składa się on z trzech części. Pierwsza część to śruba, czyli implant, która ma za zadanie pełnić funkcję korzenia zęba. Następnie na implant mocuje się łącznik, a dopiero na niego ostatni element, czyli koronę. Korona jest już widoczna i imituje ona naturalnego zęba. Wielkości i rozmiary są dobierane indywidualnie pod pacjenta i jego warunki w jamie ustnej.
Odrzucenie implantu zęba – objawy
Ponieważ implant jest ciałem obcym, to nawet po perfekcyjnie przeprowadzonym zabiegu może się okazać, że organizm niestety go odrzucił. Prawdopodobieństwo odrzucenia implantu jest bardzo niskie, jednak warto znać sygnały ostrzegawcze, jakie będzie wysyłać w takiej sytuacji ciało. Jest też kilka czynników, które mogą sprzyjać odrzuceniu implantu takie jak palenie papierosów przez pacjenta, nieleczona próchnica bądź choroby dziąseł. Również choroby, na przykład jak cukrzyca mogą podnosić to ryzyko. Bardzo ważne jest, aby po zabiegu dokładnie stosować się do zaleceń lekarza, aby implant przyjął się z powodzeniem.
Chociaż początkowo po zabiegu ból oraz opuchlizna okolicy implantu są normalne, to jeżeli taki stan się przedłuża albo nasila, a także zaczyna towarzyszyć temu krwawienie z okolicy implantu, powinniśmy niezwłocznie udać się do dentysty. Również, kiedy implant nie jest stabilny, czujemy, że się porusza. Podobne objawy daje infekcja, która może się wdać, jednak szybkie podjęcie jej leczenia ma również wpływ na przyjęcie się implantu. Wykonanie zdjęć RTG może potwierdzić czy faktycznie doszło do odrzucenia.
Koszt wstawienia implantu zęba
Przy wyborze implantu możemy wybierać spośród kilku renomowanych marek, jak i materiałów, z których wykonane są poszczególne elementy. Każdy z tych czynników ma ogromny wpływ na ostateczny koszt implantu, do którego również musimy doliczyć cenę samego zabieg oraz dodatkowych wizyt kontrolnych. Cała procedura może kosztować od około 6 000 zł do kilkunastu tysięcy złotych za jeden implant zębowy.
Czy zabieg wykonywany jest w znieczuleniu?
Jeżeli boisz się dentysty ze względu na ból, z pewnością zastanawiasz się, czy wstawianie implantu zęba boli? Otóż dobra wiadomość jest taka, że zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a więc pacjent przez cały czas jego trwania pozostaje w komforcie. Dawka dobierana jest indywidualnie pod pacjenta, a lekarz upewni się, że ból nie jest odczuwalny przed rozpoczęciem pracy. Znieczulenie jest koniecznie, gdyż zabieg wymaga wwiercenia w kość tytanowej śruby, na której mocowana będzie proteza lub korona. W bardzo wyjątkowych przypadkach stosuje się też znieczulenie ogólne, a więc pacjent „przesypia” całość zabiegu.