Na czym polega piaskowanie zębów?

Na czym polega piaskowanie zębów?

11 lipca 2019 Wyłączono przez Domadent

Zakładając to, że dbacie o zdrowie waszej jamy ustnej, możemy na pewno myśleć, że wiecie, czym jest piaskowanie zębów. Dobrze jednak zrozumiemy tych z was, którzy nie interesują się stomatologią. Stąd też właśnie dlatego, dziś omówimy wam piaskowanie, czyli zabieg, którego celem jest oczyszczanie uzębienia z nagromadzonej płytki nazębnej. Właśnie dlatego, aby zwiększyć wasza świadomość na temat tego zabiegu, powiemy wam dzisiaj, jak powstaje sama płytka nazębna, jak wygląda piaskowanie zębów oraz najważniejsze — czy jest ono bolesne?

Jak powstaje płytka nazębna?

 

Na samym początku, zanim omówimy piaskowanie, warto zastanowić się, jak powstaje płytka nazębna. Jest to osad o lepkiej konsystencji, który powstaje z obumarłych komórek błony śluzowej, drobnoustrojów, bakterii oraz resztek pokarmu. To właśnie ta mieszanina jest usuwana przez piaskowanie zębów! Jeżeli jednak odłożymy w czasie piaskowanie, to te bakterie będą wytwarzać szkodliwe kwasy niszczące stopniowo szkliwo. Nic więc dziwnego, że stomatolodzy przykładają szczególną uwagę do tego, aby usuwać ją w sposób regularny! Tak więc płytka nazębna to jedynie wynik naszych zaniedbać i niewłaściwej higieny jamy ustnej! Jeżeli więc nie chcecie, aby płytka dokonała swoistych zniszczeń, zalecamy wam skorzystanie z zabiegu, jakim jest piaskowanie!

 

Czy piaskowanie zębów boli?

 

Mogłoby się wydawać, że takie oczyszczanie zębów z nagromadzonego osadu może być czymś bolesnym. Jak się jednak okazuje… jest całkowicie inaczej! Samo piaskowanie jest kompletnie bezbolesne, a tak naprawdę jedynym dyskomfortem jest to, że piasek używany przy tym zabiegu ma nieco słony smak, co może sprawić delikatną trudność i nieprzyjemny posmak w ustach. Możliwe jest także odczuwanie delikatnego podrażnienia dziąseł, jeżeli piasek natrafi na nasze dziąsła.

 

Jak wygląda piaskowanie zębów?

 

Piaskowanie zębów jest znacznie prostsze, niż mogłoby się wydawać. Wykorzystuje ono specjalną piaskarkę, która wyrzuca z siebie piasek pod wysokim ciśnieniem, w mieszaninie z wodą. Ten drobny proszek dociera nawet w najbardziej niedostępne przestrzenie międzyzębowe i nie tylko, przez co sprawia, że piaskowanie jest aż tak skuteczne! Oczywiście z uwagi na to, że piaskowanie używa jak sama nazwa mówi piasku, tak też konieczne jest to, aby ten piasek został odessany przy pomocy specjalnego ssaka. Cała procedura, jaką jest piaskowanie zębów zamyka się w około 30 minutach. Oczywiście jest on całkowicie bezbolesny, dlatego też mamy nadzieję, że nie będziecie zwlekać z jego wykonaniem!