Ile zarabia protetyk dentystyczny w Polsce?
20 lipca 2021Protetyka dentystyczna rozwinęła się do tego stopnia, że nawet najbardziej zniszczone uzębienie może zostać zmienione w piękny uśmiech. Nowoczesne technologie, indywidualne podejście, szybkość i sprawność wykonywanych zabiegów – wszystko to brzmi wręcz cudownie. Jednak praca na stanowisku technika stomatologicznego niekoniecznie jest tak wspaniała, jak zabieg z perspektywy pacjenta. Czym się zajmuje i ile zarabia protetyk dentystyczny w Polsce? Jakie są wady i zalety pracy na tym stanowisku?
Protetyk dentystyczny – czym się zajmuje?
Technik dentystyczny, jak można się domyślić, zajmuje się wykonywaniem protez uzębienia dla pacjentów. Wbrew pozorom nie ma on jednak kontaktu z osobą leczoną. Wszystkim zajmuje się stomatolog, który przekazuje protetykowi informacje odnośnie tego jakiego typu proteza ma zostać wykonana i jak powinien wyglądać odlew dla danego pacjenta. Protetyk stomatologiczny natomiast spędza wszystkie dni robocze w swojej indywidualnej pracowni, w której zajmuje się wykonywaniem protez. Warto wspomnieć, że technik dentystyczny od czasu do czasu musi również podejmować się naprawy uszkodzonych wyrobów, aby nadawały się one do ponownego użytku.
Praca protetyka wymaga nie tylko obszernej wiedzy i odpowiedniego wykształcenia, ale także ponadprzeciętnej precyzji i cierpliwości. Jeden malutki błąd może doprowadzić do tego, że proteza nie będzie mogła być zamontowana w jamie ustnej pacjenta, dlatego protetyk musi przykładać całą swoją uwagę do wykonywania każdego projektu. Czasami, przy dużej ilości zleceń od stomatologa, jest to niemałym wyzwaniem, jednak pośpiech i niedokładność na tym stanowisku mogą jedynie zwiększyć nakład pracy i doprowadzić do problemów.
Zalety i wady pracy jako protetyk dentystyczny
Praca ta będzie idealna dla ludzi ceniących sobie ciszę, spokój i posiadanie dużej przestrzeni osobistej. Praca we własnym gabinecie, bez żadnego kontaktu z pacjentami zwykle przebiega spokojnie i sprawnie. Co więcej, protetyk stomatologiczny powinien zdawać sobie sprawę z tego, że pracuje nad ludzkim uśmiechem – nie tylko w znaczeniu nowego uzębienia, ale też poprzez wywoływanie szczęścia i spełnienia u każdego pacjenta. Technicy dentystyczni mają też ciągłą okazję do samorozwoju i ulepszania swoich metod pracy, dzięki licznym, regularnym szkoleniom zawodowym. Jednak praca ta ma więcej wad niż zalet. Największą z nich są stosunkowo niskie zarobki – wykształcony i doświadczony protetyk dentystyczny w Polsce zarabia średnio 3000 złotych brutto. Jest to bardzo niska kwota, patrząc na całą wiedzę i umiejętności, jakie musi posiadać dobry protetyk. Oczywiście to nie wszystko, nawet jeśli sama praca nad protezami musi przebiegać wolno i z zachowaniem wielkiej precyzji, to samych zleceń często potrafi być bardzo dużo. W rezultacie protetyk mierzy się z ciągłą presją i stresem związanym z dotrzymaniem wszystkich terminów. Często skutkuje to też spędzaniem w gabinecie większości swojego czasu, zwłaszcza w okresie świątecznym, kiedy inni polscy pracownicy mogą ubierać choinkę i kupować prezenty dla dzieci.