Jak odbudować szkliwo zębów?

Jak odbudować szkliwo zębów?

30 listopada 2019 Wyłączono przez Domadent

Szkliwo to jedna z najtwardszych tkanek, które można znaleźć w każdym organizmie ludzkim. Szkliwo chroni zębinę, czyli kolejną tkankę zęba przed różnymi czynnikami, które mogłyby powodować jej degradację. Szkliwo musi być odpowiednio grube, by chronić ząb — w przeciwnym razie ząb szybko ulegnie zniszczeniu. Niestety, raz uszkodzone szkliwo nie regeneruje się — możemy co najwyżej podejmować pewne czynności, mające na celu odbudowanie go. Im bardziej skupimy się na tym, tym większa szansa, że nasze zęby będą w permanentnie dobrej kondycji. 

 

Dowiedz się, co wzmacnia szkliwo, a także co jeść aby wzmocnić szkliwo. Z tego artykułu dowiesz się także, jak odbudować szkliwo zębów poprzez dietę — prawidłowe nawyki żywieniowe.

 

Co wzmacnia szkliwo?

 

Na pewno chcesz wiedzieć, jak odbudować szkliwo zębów. Niestety póki co nie ma szans na to, by szkliwo się zregenerowało — trudno jest sprawić, by ta tkanka odnowiła się. Jedyne, co możemy robić, to sprawiać, aby jej struktura była bardzo mocna — w takiej sytuacji jej uszkodzenie będzie mniej prawdopodobne. Przede wszystkim warto jest wyróżnić, co powoduje, że szkliwo ulega uszkodzeniu. Do takich czynników należą m.in.:

  • Słodkie napoje i produkty spożywcze,
  • Wymioty i kwas solny w nich zawarty,
  • Nieprawidłowa technika czyszczenia zębów,
  • Zgrzytanie zębów.

 

Uszkodzone szkliwo przejawia się następującymi czynnikami:

  • Pęknięcia, chropowata powierzchnia szkliwa, nieregularne krawędzie,
  • Nadwrażliwość temperaturowa — odczuwana przy spożywaniu mocno zimnych lub ciepłych produktów,
  • Przebarwienia na zębach — np. białe plamki spowodowane demineralizacją szkliwa,
  • Zmiany próchnicowe.

 

Aby odbudować szkliwo, przede wszystkim trzeba ograniczyć spożycie produktów, które zmieniają pH jamy ustnej. Do takich produktów należą między innymi napoje gazowane zawierające kwas fosforowy w składzie. Kwas ten powoduje wypłukiwanie wapnia z kości i zaburza proces przyswajania go, co może prowadzić do powstawania ubytków. 

 

Co jeść aby wzmocnić szkliwo?

 

Warto wiedzieć, jak odbudować szkliwo zębów poprzez odpowiednią dietę. Zęby lubią m.in. wapń, ale także witaminę D czy fosfor. Witamina D w dużych ilościach znajduje się między innymi w produktach mlecznych, jajach, olejach roślinnych i nie tylko. Opcjonalnie można ją także suplementować z tabletek, jednak bez wątpienia witaminy prosto z posiłków są najlepiej przyswajalne. 

 

Wapń to pierwiastek, który znajdziemy w produktach mlecznych i w mleku — dlatego picie mleka zaleca się we wczesnych okresach rozwoju. Fosfor można przyswajać z nasion słonecznika, dyni, orzechów, ryb czy jaj. Nasiona roślin strączkowych również są bogate w fosfor.

 

Warto pamiętać także o witaminie A, która ma pozytywny wpływ na błony śluzowe i tkanki przyzębia. Witaminę A znajdziemy między innymi w batatach i marchewkach. Jak widzisz — składniki diety zawierające niezbędne witaminy i minerały są nie tylko pożywne, ale i bardzo smaczne! Produkty takie jak buraki czy jagody również zawierają wartościowe składniki, mogą one jednak powodować przebarwienia zębów. Teraz już wiesz, jak odbudować szkliwo zębów.