Jakie licówki wybrać?
22 listopada 2019Stomatologia estetyczna oferuje wiele rozwiązań, które prowadzą do poprawy estetyki uśmiechu. Ich koszt jest stosunkowo atrakcyjny, zważając na ilość uzyskiwanych korzyści. Przede wszystkim warto jest zacząć od wybielania zębów — proces wybielania pozwala łatwo i szybko przywrócić biel zębom. Co w przypadku, gdy wybielanie okazuje się nieskuteczne? Wówczas pacjenci decydują się na licówki — najbardziej uniwersalne i skuteczne rozwiązanie. Dowiedz się, jak się robi licówki, co to są licówki i ile kosztują, a także jakie licówki wybrać.
Co to są licówki i ile kosztują?
Licówki, nazywane także chipsami stomatologicznymi, są cienkimi płatkami najczęściej wykonanymi z materiału kompozytowego lub porcelany, które nakłada się na odpowiednio spreparowany ząb. Ich głównym zastosowaniem jest przykrywanie niedoskonałości zębów — przebarwień, ukruszeń, pęknięć, niewielkich wad zgryzu. Licówki stosuje się także w przypadku, gdy pacjent ma diastemę, którą chciałby zamknąć.
Pacjenci decydujący się na licówki stoją przed wyborem — jakie licówki wybrać? Kwestia tego, jakie licówki wybrać, nie jest tak oczywista, jak mogłoby się początkowo wydawać — bo różnica cenowa między nimi jest bardzo duża! Licówki porcelanowe są z reguły 2-3 droższe od tradycyjnych licówek kompozytowych — jednak za ich wykorzystaniem stoi wyższa trwałość i bardziej naturalny wygląd. Jak to więc wygląda — na co ostatecznie lepiej się zdecydować? Sprawdź, jakie licówki wybrać.
Za licówkami porcelanowymi przemawia fakt, iż są one dużo trwalsze od kompozytowych. Takie licówki mogą wytrzymać w jamie ustnej nawet 15 lat — przynajmniej taką trwałość deklarują ich producenci. Do zalet licówek warto także doliczyć ich odporność na przebarwienia — możemy spożywać ulubione posiłki i napoje bez ryzyka, że porcelanowe nakładki na zęby ściemnieją. Dodatkowo ich wygląd jest bardzo naturalny — struktura licówek porcelanowych sprawia, że światło przechodzi przez takie licówki w sposób mocno zbliżony do naturalnego szkliwa. Do wad względem licówek kompozytowych należy zaliczyć cenę — rozbieżność cenowa między nimi może sięgać nawet 1000 złotych!
Jak wygląda kwestia licówek kompozytowych? Ich wygląd nie jest tak naturalny, jak w przypadku licówek porcelanowych. Dodatkowo nie są one tak wytrzymałe na przebarwienia — po pewnym czasie istnieje duże ryzyko, iż zaczną one ciemnieć i przebarwiać się. Natomiast do ich zalet należy atrakcyjna cena — 400-500 złotych za jedną licówkę, która wytrzyma 4-5 lat w jamie ustnej to dobra oferta!
Jak się robi licówki?
Przed wykonaniem licówek konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki. Zdjęcia wewnątrzustne, konsultacja ortodontyczna, wywiad z pacjentem — to pozwoli określić, czy pacjent w ogóle może skorzystać z licówek, a jeśli nie, to co powinien zrobić by sobie to umożliwić. Do przygotowania licówek koniecznym warunkiem jest wyleczenie wszystkich zębów objętych tym działaniem. Następnie z jamy ustnej pacjenta pobiera się wycisk, na podstawie którego wykonywane są licówki.