Na czym polega fluoryzacja zębów?

Na czym polega fluoryzacja zębów?

13 sierpnia 2021   przez  Dr Adam

Znane powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka jest zawsze nie tylko tańsza, ale chroni przed powikłaniami w wyniku choroby. Celem fluoryzacji jest jest zapobieganie próchnicy zębów. Na czym polega fluoryzacja zębów i jakie są jej skutki, przeczytasz poniżej.

Fluoryzacja zębów – czy warto?

Fluor to pierwiastek, który niezbędny jest do prawidłowej budowy kości i zębów. Prawidłowa dieta dostarcza go w odpowiedniej ilości. Najwięcej fluoru dostarczają ryby, orzechy, sery żółte, zboża oraz woda. Często jednak zdarza się, że są to ilości niewystarczające. Brak fluoru negatywnie wpływa przede wszystkim na szkliwo zębów i sprzyja rozwojowi próchnicy, która niszczy zęby.

Fluoryzacja polega na pokrywaniu zębów specjalnymi preparatami zawierającymi fluor. W domu można stosować pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej zawierające fluor. W gabinetach stomatologicznych najczęściej stosowane są żele, lakiery, pianki zawierające ten cenny pierwiastek. Preparaty zawsze nakłada się na dokładnie wyczyszczone zęby.

Fluoryzacja zębów wzmacnia i uszczelnia szkliwo i tym samym chroni zęby przed chorobami bakteryjnymi, zwłaszcza groźną próchnicą. Fluoryzacja nie tylko działa profilaktycznie, ale przynosi także dodatkowe efekty estetyczne. Likwiduje niewielkie przebarwienia a zęby stają się jaśniejsze.

Fluoryzowanie zębów u dzieci

Fluoryzację można stosować nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. W tym ostatnim przypadku jest szczególnie ważna, ponieważ dzieci nie zawsze potrafią prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, co sprzyja osadzaniu się kamienia na zębach oraz rozwojowi próchnicy.

Trzeba pamiętać, że u dzieci następuje wymiana zębów mlecznych na zęby stałe, a więc ich zapotrzebowanie na fluor, który sprzyja remineralizacji zębów, jest znacznie większe. Zastosowanie fluoryzacji u dzieci wzmacnia ich zęby na całe życie, dlatego warto ją przeprowadzić, by ochronić je przed próchnicą.

Niekiedy fluoryzację zębów przeprowadza się w szkołach u dzieci z klas I-VI. Dotyczy to obszarów, na których zawartość fluoru w wodzie jest mniejsza niż 1 mg/l wody. Fluoryzacja jest finansowana przez NFZ, ale wymaga zgody rodziców.

Czy fluoryzacja jest bezpieczna?

Fluor niezbędny jest do prawidłowego rozwoju kości i ochrony zębów. Jednak nadmiar fluoru jest szkodliwy i może prowadzić do zatrucia pokarmowego lub fluorozy (przewlekłe zatrucie) objawiającej się przebarwieniami na zębach, ich osłabieniem oraz do nieprawidłowego funkcjonowania niektórych narządów, np. nerek, wątroby, układu nerwowego, tarczycy.

W przypadku niewłaściwego płukania jamy ustnej mogą pojawić się objawy ostrego zatrucia fluorem, bóle brzucha, nudności, bóle głowy. W takim przypadku należy wypić mleko, które zawiera wapń wiążący jony fluoru.

Prawidłowo przeprowadzona fluoryzacja jest całkowicie bezpieczna dla pacjentów, zarówno tych dorosłych, jak i dzieci. Wystarczy tylko stosować się do zaleceń stomatologa i odpowiednio płukać jamę ustną. W przypadku dzieci powinno się to odbywać pod nadzorem osób dorosłych.