Ósemki usuwać czy nie? Po co nam zęby mądrości?
17 lutego 2022Tematem, który cały czas budzi wiele pytań oraz kontrowersji jest usuwanie zębów mądrości, czyli ósemek. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ponad 30% ludzi w ogóle ich nie posiada. Odpowiedź na pytanie ósemki usuwać czy nie, niestety nie jest jednoznaczna.
Zęby mądrości – kiedy usuwać ósemki?
Czasami dopiero po pojawieniu się dolegliwości, uświadamiamy sobie, że jest jakiś problem. Myślimy, czy usuwać ósemki czy nie i lepiej je zachować. Właśnie dlatego ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Doświadczony lekarz stomatolog wykonuje zdjęcie rentgenowskie, na którym dokładnie widzi korzenie ósemki. Niestety zabieg usuwania zębów mądrości jest mocno inwazyjny, dlatego powinien być przeprowadzany przez lekarza ze specjalnością chirurgiczną. Sygnałem ostrzegawczym jest zazwyczaj ból ósemek. Może to świadczyć o tym, że doszło już do próchnicy lub pojawił się stan zapalny. Może też dojść do powstania kieszeni w zębie, w której bytują bakterie. Należy jednak pamiętać, że takie objawy nie zawsze muszą oznaczać, że konieczne będzie usunięcie zęba.
Panuje powszechne przekonanie, że nie opłaca się leczyć ósemek. To sprawia, że zastanawiamy się, czy ósemki usuwać czy nie. Niewiele osób ma to szczęście, że zęby mądrości wyrosły im równo i w prawidłowym miejscu. Jeżeli tak się stanie, to wtedy należy traktować je tak samo jak inne zęby. Nie należy usuwać zdrowych zębów. W okolicy zębów mądrości znacznie częściej pozostają resztki jedzenia, dlatego trzeba szczególnie dokładnie czyścić te okolice. Warto jednak pamiętać, że wiele osób zaniedbuje te zęby, a to prowadzi do próchnicy.
Zęby mądrości pojawiają się przeważnie między 17 a 25 rokiem życia. U niektórych ludzi potrafią się kształtować nawet do czterdziestki, więc jest to kwestia mocno indywidualna. Warto zaznaczyć, że w młodszym wieku zdecydowanie lepiej przeprowadzić zabieg usuwania ósemek. Jest wtedy zdecydowanie bezpieczniej, ponieważ kość jest bardziej elastyczna. To sprawia, że rzadko powstają jakiekolwiek powikłania po zabiegu. Nie oznacza to jednak, że usunięcie zębów mądrości u młodych pacjentów nie jest skomplikowane.
Właśnie dlatego wykonuje się zawsze zdjęcie rentgenowskie lub pantomogram. Pantomogram to panoramiczne zdjęci wszystkich zębów. Dzięki temu możliwe jest dokładne zaplanowanie zabiegu i zmniejszenie poczucia dyskomfortu u pacjenta. Górnych ósemek nie należy usuwać przez 20 rokiem życia. Dolne zęby mądrości mogą być usunięte już po 16 roku życia, jeżeli lekarz stomatolog stwierdzi na podstawie zdjęcia, że ułożyły się nieprawidłowo.
Czy ósemki trzeba usuwać?
W tym artykule wyjaśniamy, czy ósemki usuwać czy nie. Samo wyrywanie zęba nie powinno sprawiać fizycznego bólu, ale możliwe jest odczuwanie reakcji nerwów. Organizm w taki sposób daje znak, że coś niepokojącego się z nim dzieje. Nie można jednak w żaden sposób mówić tutaj o bólu. To sprawia, że nie trzeba się niczego obawiać. Mimo to wielu pacjentów odczuwa stres, a to z kolei skutkuje podwyższonym tętnem. Organizm może się jednak szybko uspokoić, ponieważ zabieg z reguły nie trwa jakoś długo.
Wszystko zależy od tego, jak bardzo zawinięte są korzenie zębowe. Doświadczony stomatolog powinien przeprowadzić zabieg maksymalnie w godzinę. Najczęściej wykorzystuje się znieczulenie miejscowe, ponieważ jest całkowicie wystarczające. Po usunięciu zęba lekarz musi założyć jeszcze szwy na dziąsło, a także opatrunek na ranę. Taka rana powinna się goić od kilkunastu dni do nawet kilku tygodni. Po zabiegu trzeba stosować się do instrukcji i zaleceń lekarza stomatologa. W innym wypadku można się nawet nabawić suchego zębodołu, a to jest niezwykle niebezpieczne. W powszechnej opinii zabieg usunięcia zębów mądrości jest uznawany za bezbolesny. Ósemki usuwać czy nie to jest dobre pytanie.
Dlaczego ósemki sprawiają problem?
Nacisk oraz ewentualne wibracje to uczucia, które towarzyszą pacjentom w czasie zabiegu. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że u niektórych ludzi zęby mądrości się pojawiają, ale następnie pozostają w dziąśle albo całkowicie nie wyrastają. Zatrzymane ósemki mogą nawet naciskać na zęby obok, dlatego trzeba reagować dosyć szybko. Pozytywna informacja jest jednak taka, że nie mają one z reguły zniszczonych korzeni, dlatego usuwa się je łatwiej niż wyrośnięte zęby mądrości. Czasami ósemki mogą uszkadzać korzenie siódemek, ale zdarza się to bardzo rzadko.
Lekarz ortodonta również może zalecić usunięcie ósemek, nawet wtedy gdy nie odczuwamy żadnych dolegliwości. W ten sposób można się już zabezpieczyć na przyszłość. Zęby mądrości mogą się w każdej chwili uaktywnić, a wtedy wywierają większy nacisk na pozostałe zęby. Wiele zależy także od metody leczenia ortodontycznego. Należy sobie uświadomić, że zęby mądrości w niczym nie różnią się od pozostałych zębów. To oznacza, że należy je traktować dokładnie w ten sam sposób. Warto jednak przykładać większą wagę do ich pielęgnacji i monitorować ich stan podczas wizyt kontrolnych u stomatologa.
Czy warto usuwać ósemki?
Ósemki czasami są bardzo uciążliwe. Proces ich wyrzynania może w pewnych sytuacjach przebiegać bez żadnych objawów. Z reguły jednak pojawia się wtedy silny ból, a także inne dolegliwości. W łukach zębowych nie ma wtedy wystarczającego miejsca, więc zęby mądrości zaczynają napierać na inne zęby. Z reguły w tylnej części szczęki pojawia się ból towarzyszący ósemkom. Przeważnie trwa on kilka dni, a później ustępuje. Jest to tak zwany etap wyciszenia, kiedy ząb nie daje żadnych sygnałów. Po pewnym czasie ból jednak wraca i przenosi się na dziąsła lub podniebienie. Może się także pojawić ból skroni, ucha, a nawet powiększone węzły chłonne. Dlatego nie można bagatelizować tych objawów, tylko należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa.
Doświadczony lekarz oceni, czy jest potrzeba usunięcia zębów mądrości. Pacjent ma także problem z gryzieniem pokarmów, a w niektórych przypadkach występuje nawet szczękościsk. Może pojawić się również gorączka lub przynajmniej stan podgorączkowy. Należy pamiętać, że sprawą indywidualną jest kwestia usuwania ósemek. Przy wyrzynaniu się ósemek pojawia się nie tylko uczucie rozpychania, ale również bardzo silny dyskomfort. Wynika to z faktu, że przestrzenie między zębami robią się coraz mniejsze. W ten sposób powstają nieprawidłowości w zgryzie. Po przeczytaniu tego artykułu znasz już odpowiedź na pytanie – ósemki usuwać czy nie.