Zapobieganie paradontozie

Zapobieganie paradontozie

23 czerwca 2021   przez  Dr Adam

Wbrew pozorom, nie jest trudno stać się ofiarą paradontozy. Choroba ta może być opłakana w skutkach – ze względu na to, że powoduje utratę stabilności zębów, jej rozwój może doprowadzić nawet do wypadnięcia zębów. Dowiedz się, czym jest paradontoza i w jaki sposób zapobiegać tej chorobie.

Czym jest paradontoza?

Paradontoza to choroba, z którą ma do czynienia wielu dorosłych. Ten rodzaj infekcji tkanek przyzębia jest bardzo powszechną chorobą, jedną z najczęściej leczonych w Polsce. Stan zapalny, który powstaje w wyniku paradontozy, może doprowadzić pacjenta nawet do wypadnięcia wszystkich zębów.

Przyczyny paradontozy

Paradontoza jest chorobą, z którą zmaga się wiele osób przychodzących do lekarza. Aby wiedzieć, w jaki sposób jej zapobiegać, warto jest wiedzieć, jakie jest jej źródło. Przede wszystkim, choroba nazywana paradontozą rozwija się w momencie, gdy pacjent nie utrzymuje odpowiedniej higieny jamy ustnej. Za sprawą odpowiedniej higieny jamy ustnej pacjent jest w stanie usunąć kamień nazębny, który, z czasem narastając zarówno na zębach, jak i pod powierzchnią dziąseł, powoduje między innymi paradontozę.

Prócz tego, warto jest wiedzieć, że niektórzy pacjenci posiadają szczególne uwarunkowania genetyczne, zwiększające ryzyko rozwoju paradontozy. Wady zgryzu również przekładają się na szybszy rozwój chorób – w tym paradontozy – gdyż czyszczenie nieprawidłowo rozwiniętych zębów jest trudne.

Objawy paradontozy

Wraz z rozwojem choroby pojawiają się kolejne symptomy, które oznaczają, że paradontoza jest w zaawansowanym stadium. Do tych objawów możemy zaliczyć między innymi: nadwrażliwość zębów, obrzęk dziąseł, utrata stabilności zębów, zaczerwienienie dziąseł.

Zapobieganie paradontozie

W początkowym stadium choroby trudno jest zauważyć rozwój paradontozy, dlatego niezwykle istotne jest regularne odbywanie wizyt kontrolnych u stomatologa. Wizyty kontrolne u stomatologa zaliczają się do pierwszego sposobu na to, jak zapobiegać rozwojowi paradontozy, a także innych chorób.

Do kolejnego sposobu na to, w jaki sposób zapobiegać paradontozie, zaliczają się zabiegi takie jak skaling i piaskowanie. Skaling i piaskowanie to zabiegi stomatologiczne, mające na celu usunąć kamień nazębny z powierzchni zębów. Kamień nazębny to skupisko bakterii, z tego powodu redukowanie jego ilości jest niezwykle ważne. Ilość kamienia nazębnego na zębach pokazuje też, do jak dużych zaniedbań dochodzi na co dzień.

Dodatkowo, warto jest rozwiązać wszelkie problemy związane ze zgryzem, aby ułatwić sobie codzienną higienę jamy ustnej i zwiększyć skuteczność codziennych zabiegów służących czyszczeniu zębów.